Alois Juřena - Oleje a zátiší

Výstava, foyer kinosálu, vstup volný

Výstava obrazů Aloise Juřeny nám ukazuje autora, který podlehl kouzlu krajiny a stále znovu vyhledává známá místa z valašských kotárů, objevuje proměnlivost řeky Moravy u Napajedel, všímá si nálad a atmosféry krajiny, jejich změn při střídání ročních období a snaží se postihnout její charakteristiku.

---

ALOIS JUŘENA

Amatérský malíř – krajinář Alois Juřena se narodil 1.5.1943, v nedaleké obci Topolná. Po absolvování střední průmyslové školy stavebních hmot v Hodoníně byl pracovně vyslán na Pardubicko, zde ve volných chvílích navštěvoval a sbíral malířské zkušenosti u místního rodáka, malíře, grafika a sochaře Františka Vincence Danihelky.

Osud jej potom zavál do Uherského Hradiště, kde měl možnost se setkávat s místními umělci. Malovali a pořádali společné výstavy a samozřejmě debatovali o umění. Rád vzpomíná, jak od svého přítele, akademického malíře Pavla Vavryse, dostal darem první velký malířský stojan.

Jak byl jeho život rozcestovaný, další práci nastoupil v Rožnově pod Radhoštěm. V krajině zaslíbené krajinářům. Zde si pronajal malý srub, aby byl blízko své oblíbené přírodě. Nedaleko něj bydlel valašskomeziříčský umělec, malíř Karel Hofman. Návštěvy u něj byly další velkou inspirací a vzpruhou pro malování. Ve volných chvílích naložil do své, v té době ještě nehistorické, Tatry 603 pár přátel, malířů a jezdili po valašských kotárech malovat.

Po cestování po celé republice nakonec zakotvil v Napajedlích, kde se oženil. Se svou ženou Evou zaplnili dům třemi dětmi a nyní i spoustou vnoučat. Rodina mu byla vždy oporou a zázemím v jeho dosud aktivní umělecké tvorbě.

---

Udělejte si volnou chvíli a přijďte se podívat.

Výstava bude ke zhlédnutí do 27. září a je prodejní.

---

Délka akce: 60 minut
Datum lokální premiéry: 5. září 2023

Galerie

Informace o akci a jejím konání